وجه تسمیه ( دفتر زیارتی ) هدهد

 در سال 1381 وقتی مجوز تاسیس دفتر زیارتی را گرفتم با تاملی در قرآن و اندیشه ای در روانشناسی نام هدهد را برگزیدم.

اولا این نام براحتی در ذهن می ماند تا جائیکه هزاران زائر هرگز فراموش نکرده اند که با هدهد به خانه خدا و مدینه و یا به نجف و کربلا و کاظمین و سامرا سفر کرده اند.

ضمن آنکه هدهد نام پرنده ای است زیرک و با هوش که به سرزمین هایی سفر کرده که برای دیگران دست نایافتنی بوده و از عجایب ان دیار سخن می رانده است.

باشد تا يكبارهم در كنار شما اين تجربه را تكرار كنيم و شاكر لطف حضرت حق باشيم.

 

سفر های عمره مفرده توسط این دفتر زیارتی:

دفتر زیارتی هدهد با اجازه فعالیت رسمی تحت اشراف سازمان حج و زیارت در طول سالیان و ایام برپائی سفرهای عمره و در چارچوب مقررات و سهمیه های تخصیص یافته به دفاتر زیارتی اقدام به جذب زائر و اعزام در قالب کاروان های زیارتی به مکه و مدینه نموده است .

مدیر دفتر زیارتی هدهد این افتخار را داشته است که از سال تاسیس این دفتر زیارتی بیش از 3000 زائر را شخصا در قالب بیش از 25 کاروان مدیریت نموده و همراه زائران توفیق تشرف حاصل نموده است.

تجربه قریب 3 دهه فعالیت در امور عمره و حج این امکان را برای این دفتر زیارتی فراهم نموده است تا آموخته ها، تجارب و معارف مربوطه را در حد مقدورات در اختیار زائران و علاقه مندان عزیز قرار دهد.

 

کسب مجوز رسمی:

دفتر زیارتی هدهد با کسب مجوز از سازمان حج و زیارت ایران بمنظور جذب زائران و حجاج خارج از کشور فعالیت خود را برای حج سال جاری آغاز کرده است. 

کسب اجازه رسمی بمنظور فعالیت در حج این امکان را برای مخاطبین و زائران عزیز ایجاد می نماید که به نوعی خود را در ارتبط با سازمان رسمی حج و زیارت بدانند و بمنظور کسب اعتماد نسبت به ثبت نام در این کاروان، تحقیقات خود را تکمیل نمایند. طبعاً سازمان حج و زیارت می تواند مرکزی امین برای پاسخگویی به سؤالات زائران در این خصوص باشد. به هر صورت کم نبوده اند افرادی که با شیادی سعی در جذب اعتماد زائران خانه خدا نموده و در نهایت اموال، وقت و آبروی زائران در معرض اتلاف و هدر قرار گرفته است. دفتر زیارتی هدهد امیدوار است تحت اشراف و نظارت سازمان حج و زیارت بتواند قدم کوچکی در خدمت رسانی مناسب و در شان حجاج بیت الله الحرام و ضیوف الرحمن ارائه دهد.

 

اهداف و برنامه ها :

دفتر زیارتی هدهد با الگو قرار دادن امام زین العابدین (ع) آرزو دارد خدمت رسانی در امور رفاهی و معیشتی را بطور جدی و اساسی در کنار پرداختن به امور فرهنگی و معنوی دنبال نماید . رئوس اهداف و برنامه های این دفتر زیارتی بدین شرح است :

1.     انتخاب و اجارة مسکن مناسب و در شان زائران بیت الله الحرام در مدینه و مکه

2.     اسکان و استقرار زائران در اتاق ها بر اساس ضابطه منطقی و عرف و قوانین حج و پرهیز جدی از قبول زائران بیشتر از ظرفیت در مدینه ـ مکه و خیمه های عرفات و منی

3.     انتخاب یک تیم خبره برای کاروان بمنظور ارتقاء قدرت خدمات رسانی در امور تغذیه، رفاه و پذیرایی از زائران عزیز .

4.     ایجاد فضای آرامش، صمیمی و معنوی در کاروان بمنظور بهره برداری زائران از فرصت بسیار مغتنم و استثنایی حج در پالایش روح و صفای دل و تقرب بدرگاه حضرت حق .

5.     انتخاب روحانی عالم، دلسوز و فعال جهت آموزش و انجام مناسک حج زائران عزیز در طول سفر .

6.     اطلاع رسانی مناسب و شایسته به زائران و حجاج تا زمان حج از طریق این سایت .

7.     ارائة فشرده ای از تاریخ اسلام خاصه معرفی و زیارت آثار و اماکن مدینه و مکه با بیان تاریخچه و سیر حوادث و جزئیات شنیدنی اسرار و معارف حج در یام حضور در کاروان همراه با مراسم دعا ونیایش . ( رئوس این برنامه ها طی اطلاع رسانی قبل از حج اعلان خواهد شد )

8.     پاسخگویی به سؤالات شرعی و نیازمندی های متنوع زائران و حجاج از طریق این سایت قبل از سفر بمنظور ارتقاء آمادگی حجاج برای بهره برداری هر چه بیشتر از اقیانوس بی کران حج .

9.   انتقاد پذیری و انعطاف در مقابل نظرات و تذکرات مفید و سازنده زائران در جهت کیفی نمودن برنامه های کاروان .

 

اولين نگاه

اولین بار که چشم برکعبه دوختم جوانی بودم 20 ساله و مجرد.

سخت شیفته این خانه شدم و دلداده مدینه، مرقد حبیب خدا.

بسان ذره ای ناچیز بودم که در تلاطم طوفان بنیان کن حج افتادم. گمان نمی بردم که چنین تحت تاثیر جذبه های پرشور سرزمین حجاز قرار گیرم.

بعد از آن حج سال های مستمر و متمادی این سفر معنوی روزی ام شد.

زندگی ام در آن راه شکل گرفت و اینک قریب 30 سال از آن تاریخ می گذرد. حج را بسان قرآن یافتم که تجربه آن هرگز کهنگی ندارد.

هر بار حج گذاردن طراوت و لطافت خاص خود را داردو سفر مجدد همچنان آرزو و تمنای طول سال تلاش نمودم همرا با تصحیلات دانشگاهی و آکادمیک در رشته های الهیات و تاریخ اسلام با مراجعه به متون اصلی و قدیمی نسبت به تاریخ صدر اسلام، آثار و اماکن این تاریخ پرفراز و نشیب اطلاعات و معرفتی کسب نمایم.

اینک چند سال است که حاصل این مطالعات کتابخانه ای و تحقیقات میدانی را علاوه بر کلاس های درس، در قالب کاروان های زیارتی تقدیم زائران، شیفتگان و عاشقان کوی یار می نمایم.

سالهhست همراه آنانی هستم که با عشق بی وصف از خانه و کاشانه، نام و نان و از هرچه رنگ تعلق دارد؛ عبور کرده و به خانه دوست، آن دیار نور و معرفت کوچ و حجرت می کنند.

دهها بار طفیلی هزاران عاشق و دلداده شهر حبیب خدا به مدینه سفر نموده ام و بهترین لحظات عمر را در آن دیار تجربه کرده ام.

وقتی همراه زائران به عمره و یا حج می رویم از خاطرات خود و حکایت های تاریخ برایشان نقل می کنم. از کوچه های بنی هاشم در مدینه که 25 سال قبل پا برجا  بود و با گذر از آن کوچه بر در خانه امام جعفر صادق (ع) و امام زین العابدین (ع) و باقر العلوم (ع) به تانی می ایستادم و عظمت آن روح های آسمانی را به یاد می آوردم.

شکوه اهل بیت سرها را به ادب فرو می برد. آنزمان که از اخلاق و سیره نبوی در مسجد النبی با زائران صحبت می شود.

سالهاست هر بار که به مدینه مشرف می شوم با جمعی از زائران داوطلبانه، شبانه و پای پیاده به احد  می رویم و بر اسطوره ایمان و شجاعت و شهادت حضرت حمزه عموی گرامی پیامبر اسلام (ص) درود و سلام می فرستیم. او که براستی شیر خدا و شیر رسول خدا نام گرفت و لقب سید الشهداء را تا حادثه کربلا از آن خود نمود.

قدم به قدم شهر مدیه لبریز از تاریخ عشق و دلدادگی است به حبیب خدا، محمد مصطفی (ص).

سیر تحولات مدینه در طول تاریخ را با زائران مرور می کنیم و تاریخ ستاره های پر فروغ بقیع را بیان می کنم. ستاره هایی که هرگز خاموش و بی فروغ نمی شوند. تربت پاک شش معصوم در مدینه است.

تلبیه گفتن ها در مسجد شجره خاطرات سال های سال است که همراه حاجیان لبیک می گوییم و محرم می شویم.

از اولین برخورد زائران با کعبه دیگر سخن نمی گویم که چقدر دلچسب است وقتی به زائران کاروان اعلان می کنم سرها را پایین انداخته و با خضوع و خشوع درون؛ آهسته و آرام با ذکر خدا بر زبان وارد مسجد الحرام شویم.

آنگاه که به اشاره ای سر ها را از سجده در مسجدالحرام بلند می کنند و چشم در چشم کعبه می شوند. چه لحظه پر شور و پر حادثه ای است، کلام قادر به وصف حال نیست.

وقتی قدم بر مطاف می گذاریم و به طواف نیت می کنیم که از شاخص ترین جلوه های عبادت حضرت رب جلیل است و محل دیدار خداوند کریم.

چه لحظات خوش و شیرینی است نشستن و خلوت شبانه در خانه دوست که گاهی به طوافی و گاهی به نمازی و گاهی هم چشم می شوی دوخته برکعبه.

با هزاران زائر این خانه را شخصا" تجربه کردم و مدیر کاروانشان بوده ام.

تا کنون از کسی نشنیده ام که حسرت مجدد بردلش نباشد و یا افسوس که چرا زود تر نیامده است.

با چشم خود دیده ام آنانی را که این سفر منشاء تحول در فکر و جان و روح آنان شده و طعم و لذت عبادت، معرفت و حقیقت این سرزمین در سرتاسر زندگی آنان پیچیده و بر افق عقیده و آرمان ایشان دامن کشیده است.

هر بار بر صعود به جبل النور توصیه نموده ام. آنگاه که به زیارت غار حرا محل عبادتگاه پیامبر خدا (ص) بمدت 15 سال قبل از بعثت نائل می شویم، خود را در مقابل روح بزرگ حضرت محمد (ص) آنچنان حقیر می یابیم که دست بر دامن محبت آن حبیب خدا می شویم تا شاید به شوق و عشق آن فرزانه عالم خلقت؛ مورد عنایت قرار گیریم.

 

 


 
powered by Azmoonsazan.com